Lyhyesti
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Mikkelissä heinä–syyskuussa 2026 1 391 €/m² (kerrostaloissa 1 382 €/m², rivitaloissa 1 410 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 3,7 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 12,20 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 12,71 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 50190 Tuppurala ja edullisimpia alueella 50160 Kattilansilta.
Tälle sivulle on koottu Mikkelin asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.
Asuntojen hinnat Mikkelissä nyt
Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.
| Asunto | Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* | Muutos vuodessa | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| Kaikki osakeasunnot | 1 391 €/m² | −3,7 % | 128 |
| Kerrostalot yhteensä | 1 382 €/m² | −4,0 % | 94 |
| Kerrostalo, yksiöt | – | – | 17 |
| Kerrostalo, kaksiot | 1 454 €/m² | −3,2 % | 45 |
| Kerrostalo, kolmiot ja isommat | 1 294 €/m² | – | 32 |
| Rivitalot | 1 410 €/m² | −3,1 % | 34 |
* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.
Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 % korkeampi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.
Mikkeli verrattuna muuhun Suomeen
| Alue | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Muutos vuodessa, kaikki |
|---|---|---|---|
| Mikkeli | 1 382 €/m² | 1 410 €/m² | −3,7 % |
| Pääkaupunkiseutu | 4 341 €/m² | 3 579 €/m² | −2,9 % |
| Suuret kaupungit | 3 755 €/m² | 3 188 €/m² | −3,0 % |
| Koko maa | 2 641 €/m² | 2 052 €/m² | −3,2 % |
Mikkelin kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 48 % alempi kuin koko maassa keskimäärin.
Hinnat neljännesvuosittain
| Neljännes | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Kauppoja yhteensä |
|---|---|---|---|
| tammi–maaliskuu 2025 | 1 367 €/m² | 1 486 €/m² | 139 |
| huhti–kesäkuu 2025 | 1 372 €/m² | 1 520 €/m² | 141 |
| heinä–syyskuu 2025 | 1 433 €/m² | 1 533 €/m² | 111 |
| loka–joulukuu 2025 | 1 462 €/m² | 1 446 €/m² | 140 |
| tammi–maaliskuu 2026 | 1 278 €/m² | 1 200 €/m² | 120 |
| huhti–kesäkuu 2026 | 1 455 €/m² | 1 365 €/m² | 112 |
| heinä–syyskuu 2026 | 1 382 €/m² | 1 410 €/m² | 128 |
Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.
Hintakehitys Mikkelissä vuodesta 2006
Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2014, jolloin se oli 1 884 €/m². Vuonna 2025 se oli 1 418 €/m², eli 25 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 22 % alempi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +2 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.
Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.
| Vuosi | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Kaikki, €/m² | Kauppoja |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | 1 389 €/m² | 1 457 €/m² | 1 411 €/m² | – |
| 2010 | 1 566 €/m² | 1 746 €/m² | 1 623 €/m² | – |
| 2015 | 1 829 €/m² | 1 778 €/m² | 1 813 €/m² | – |
| 2019 | 1 688 €/m² | 1 715 €/m² | 1 697 €/m² | – |
| 2020 | 1 681 €/m² | 1 633 €/m² | 1 667 €/m² | 587 |
| 2021 | 1 684 €/m² | 1 604 €/m² | 1 660 €/m² | 658 |
| 2022 | 1 554 €/m² | 1 674 €/m² | 1 589 €/m² | 576 |
| 2023 | 1 545 €/m² | 1 567 €/m² | 1 551 €/m² | 500 |
| 2024 | 1 607 €/m² | 1 707 €/m² | 1 637 €/m² | 522 |
| 2025 | 1 418 €/m² | 1 557 €/m² | 1 459 €/m² | 532 |
Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.
Asuntojen hinnat postinumeroalueittain
Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Mikkelin postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 50190 Tuppurala (1 716 €/m²), 50100 Mikkeli Keskus (1 654 €/m²), 50130 Nuijamies (1 642 €/m²). Edullisimpia olivat 50160 Kattilansilta (553 €/m²), 50120 Siekkilä (760 €/m²), 50170 Peitsari (1 074 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 3,1-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.
| Postinumeroalue | Kerrostalo, yksiöt | Kerrostalo, kaksiot | Kerrostalo, kolmiot+ | Rivitalot | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| 50190 Tuppurala | – | 1 934 €/m² | 1 431 €/m² | 1 133 €/m² | 53 |
| 50100 Mikkeli Keskus | 1 721 €/m² | 1 690 €/m² | 1 528 €/m² | 1 609 €/m² | 221 |
| 50130 Nuijamies | – | 1 675 €/m² | 1 590 €/m² | 2 071 €/m² | 37 |
| 50170 Peitsari | – | 1 147 €/m² | 960 €/m² | 1 211 €/m² | 53 |
| 50120 Siekkilä | – | 760 €/m² | – | – | 21 |
| 50160 Kattilansilta | – | 591 €/m² | 515 €/m² | – | 32 |
| 50500 Tuukkala-Kaituenmäki | – | – | – | 1 216 €/m² | 10 |
| 50600 Karikko | – | – | – | 1 678 €/m² | 25 |
| 50700 Syysjärvi | – | – | – | 2 945 €/m² | 9 |
| 50970 Ihastjärvi | – | – | – | 2 188 €/m² | 8 |
| 52300 Ristiina Keskus | – | – | – | 1 017 €/m² | 21 |
Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.
Vuokrat Mikkelissä
Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.
| Asunto | Vapaarahoitteinen, €/m²/kk | Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk | Valtion tukema, €/m²/kk |
|---|---|---|---|
| Kaikki | 12,20 € | 12,71 € | 12,10 € |
| Yksiöt | 16,21 € | 16,74 € | 13,96 € |
| Kaksiot | 12,09 € | 12,70 € | 12,30 € |
| Kolmiot ja isommat | 9,63 € | 10,64 € | 10,71 € |
Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat vuodessa 0,5 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 2,1 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.
Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.
Näin luet lukuja
- Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
- Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
- Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
- Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
- Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
- Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.
Usein kysyttyä
Paljonko asuntojen neliöhinta on Mikkelissä?
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Mikkelissä heinä–syyskuussa 2026 1 382 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 410 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 1 418 €/m².
Ovatko asuntojen hinnat Mikkelissä laskussa vai nousussa?
Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 3,7 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.
Mikä on Mikkelin kallein postinumeroalue?
Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 50190 Tuppurala, 1 716 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.
Missä Mikkelissä asunnot ovat edullisimpia?
Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 50160 Kattilansilta, 553 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.
Paljonko vuokra on Mikkelissä?
Vapaarahoitteisten kaksioiden keskineliövuokra oli heinä–syyskuussa 2026 12,09 €/m² kuukaudessa. Esimerkiksi 55 neliön kaksiossa se tarkoittaa noin 660 € kuukaudessa.
Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?
Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.
Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?
Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.
Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa
Helsinki · Espoo · Tampere · Vantaa · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Kotka · Salo
Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen
Lähteet
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat, heinä–syyskuu 2026 (julkaistu 28.10.2026)
- Tilastokeskus: StatFin, osakeasuntojen hinnat, taulukot 15is, 13mx ja 13mu
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat, tilaston dokumentaatio
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat 2026, 3. vuosineljännes (julkaistu 15.10.2026)
- Tilastokeskus: StatFin, asuntojen vuokrat, taulukot 15fa ja 15fc
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat, tilaston dokumentaatio


