Asuntojen hinnat Porissa – neliöhinnat, vuokrat ja alueet

Asuntojen hinnat Porissa: kerrostalojen neliöhinta 1 200 €/m², hintakehitys, postinumeroalueet ja vuokrat Tilastokeskuksen tuoreesta datasta.

Päivitetty 4.11.2026 Lukuaika 8 min Osto ja myynti
Kokemäenjoki Porin keskustassa kesäpäivänä, rannalla vanhoja rakennuksia, puita ja veneitä
Kuva: Joe K. / Wikimedia Commons
Tässä oppaassa (9)

Lyhyesti

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Porissa heinä–syyskuussa 2026 1 238 €/m² (kerrostaloissa 1 200 €/m², rivitaloissa 1 321 €/m²). Hinnat nousivat vuodessa 10,0 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 10,89 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 11,48 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 28100 Pori Keskus ja edullisimpia alueella 28370 Sampola.

Tälle sivulle on koottu Porin asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.

Asuntojen hinnat Porissa nyt

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.

Asunto Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* Muutos vuodessa Kauppoja
Kaikki osakeasunnot 1 238 €/m² +10,0 % 215
Kerrostalot yhteensä 1 200 €/m² +12,5 % 161
Kerrostalo, yksiöt 1 304 €/m² +21,7 % 36
Kerrostalo, kaksiot 1 084 €/m² +3,0 % 74
Kerrostalo, kolmiot ja isommat 1 280 €/m² +17,9 % 51
Rivitalot 1 321 €/m² +5,9 % 54

* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.

Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 2 % korkeampi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Pienen asunnon neliöhinta on usein korkein, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen maksavat saman verran pienessäkin asunnossa ja pienille asunnoille on paljon kysyntää. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 10 % korkeampi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.

Pori verrattuna muuhun Suomeen

Alue Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Muutos vuodessa, kaikki
Pori 1 200 €/m² 1 321 €/m² +10,0 %
Pääkaupunkiseutu 4 341 €/m² 3 579 €/m² −2,9 %
Suuret kaupungit 3 755 €/m² 3 188 €/m² −3,0 %
Koko maa 2 641 €/m² 2 052 €/m² −3,2 %

Porin kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 55 % alempi kuin koko maassa keskimäärin.

Hinnat neljännesvuosittain

Neljännes Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kauppoja yhteensä
tammi–maaliskuu 2025 1 101 €/m² 1 380 €/m² 219
huhti–kesäkuu 2025 1 179 €/m² 1 393 €/m² 221
heinä–syyskuu 2025 1 093 €/m² 1 448 €/m² 274
loka–joulukuu 2025 1 482 €/m² 1 451 €/m² 292
tammi–maaliskuu 2026 1 300 €/m² 1 305 €/m² 276
huhti–kesäkuu 2026 1 377 €/m² 1 351 €/m² 211
heinä–syyskuu 2026 1 200 €/m² 1 321 €/m² 215

Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.

Hintakehitys Porissa vuodesta 2006

Porin vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat 2006–2025Viivakaavio kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräisistä velattomista neliöhinnoista Porissa vuosina 2006–2025.1 0001 5002 0002007200920112013201520172019202120232025KerrostalotRivitalot€/m², vanhat osakeasunnot. Lähde: Tilastokeskus, taulukko 13mx.
Porin vanhojen kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat vuosittain. Lähde: Tilastokeskus.

Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2013, jolloin se oli 1 605 €/m². Vuonna 2025 se oli 1 292 €/m², eli 20 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 10 % alempi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +7 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.

Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.

Vuosi Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kaikki, €/m² Kauppoja
2006 1 205 €/m² 1 144 €/m² 1 182 €/m² –
2010 1 386 €/m² 1 395 €/m² 1 389 €/m² –
2015 1 438 €/m² 1 509 €/m² 1 459 €/m² –
2019 1 471 €/m² 1 478 €/m² 1 473 €/m² –
2020 1 499 €/m² 1 504 €/m² 1 501 €/m² 1 031
2021 1 452 €/m² 1 452 €/m² 1 452 €/m² 1 203
2022 1 453 €/m² 1 475 €/m² 1 459 €/m² 960
2023 1 358 €/m² 1 479 €/m² 1 391 €/m² 977
2024 1 326 €/m² 1 429 €/m² 1 354 €/m² 859
2025 1 292 €/m² 1 413 €/m² 1 325 €/m² 1 008

Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.

Asuntojen hinnat postinumeroalueittain

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Porin postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 28100 Pori Keskus (1 700 €/m²), 28130 Impola (1 532 €/m²), 28360 Vanhakoivisto (1 169 €/m²). Edullisimpia olivat 28370 Sampola (505 €/m²), 28330 Koivistonluoto (553 €/m²), 28190 Pormestarinluoto (572 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 3,4-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.

Postinumeroalue Kerrostalo, yksiöt Kerrostalo, kaksiot Kerrostalo, kolmiot+ Rivitalot Kauppoja 2025
28100 Pori Keskus 1 744 €/m² 1 723 €/m² 1 649 €/m² – 327
28130 Impola 2 264 €/m² 1 541 €/m² 1 168 €/m² – 152
28360 Vanhakoivisto – 1 169 €/m² 1 169 €/m² 1 282 €/m² 45
28120 Käppärä-Isomäki 957 €/m² 1 013 €/m² 894 €/m² 1 066 €/m² 48
28610 Musa-Tiiliruukki 752 €/m² 659 €/m² – 1 449 €/m² 38
28190 Pormestarinluoto 636 €/m² 504 €/m² 597 €/m² 868 €/m² 51
28330 Koivistonluoto – 553 €/m² – 1 277 €/m² 39
28370 Sampola 540 €/m² 483 €/m² – – 46
28200 Toejoki – – – 1 928 €/m² 28
28220 Ruosniemi – – – 1 690 €/m² 36
28300 Kalaholma-Väinölä – – – 1 681 €/m² 19
28430 Kartano-Harmaalinna – – – 1 360 €/m² 9
28500 Keskussairaala-alue-Tiilimäki – – – 1 131 €/m² 15
28540 Pinomäki – – – 1 473 €/m² 6
28600 Vähärauma – – – 1 858 €/m² 36
28660 Pietniemi-Leppäkorpi – – – 1 199 €/m² 23
28760 Kyläsaari – – – 950 €/m² 7
28800 Pihlava – – – 973 €/m² 47
29600 Noormarkku Keskus – – – 976 €/m² 15

Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.

Vuokrat Porissa

Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.

Asunto Vapaarahoitteinen, €/m²/kk Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk Valtion tukema, €/m²/kk
Kaikki 10,89 € 11,48 € 12,03 €
Yksiöt 13,81 € 15,10 € 13,83 €
Kaksiot 10,59 € 11,44 € 11,79 €
Kolmiot ja isommat 9,11 € 9,67 € 10,53 €

Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat vuodessa 0,5 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 2,2 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.

Tyypilliset kuukausivuokrat

Asunto Alakvartiili Mediaani Yläkvartiili
Yksiö 390 € 430 € 480 €
Kaksio 478 € 530 € 590 €
Kolmio tai isompi 590 € 670 € 750 €

Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 530 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 478–590 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.

Mitä asunto maksaa Porissa: esimerkkejä

Esimerkki keskihinnoilla

  • 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 46 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 680 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 530 € kuukaudessa.
  • 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 60 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 890 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 630 € kuukaudessa.
  • 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 96 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 1 440 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 730 € kuukaudessa.

Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.

Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.

Vuokratuotto Porissa

Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.

Asunto Neliöhinta Uusien vuokrasuhteiden vuokra Bruttovuokratuotto
Kerrostaloyksiö 1 304 €/m² 15,10 €/m²/kk 13,9 %
Kerrostalokaksio 1 084 €/m² 11,44 €/m²/kk 12,7 %
Kerrostalokolmio+ 1 280 €/m² 9,67 €/m²/kk 9,1 %

Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.

Näin luet lukuja

  • Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
  • Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
  • Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
  • Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
  • Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
  • Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.

Usein kysyttyä

Paljonko asuntojen neliöhinta on Porissa?

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Porissa heinä–syyskuussa 2026 1 200 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 321 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 1 292 €/m².

Ovatko asuntojen hinnat Porissa laskussa vai nousussa?

Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat 10,0 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.

Mikä on Porin kallein postinumeroalue?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 28100 Pori Keskus, 1 700 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.

Missä Porissa asunnot ovat edullisimpia?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 28370 Sampola, 505 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.

Paljonko kaksion vuokra on Porissa?

Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 530 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 478–590 €.

Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?

Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.

Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?

Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.

Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa

Helsinki · Espoo · Tampere · Vantaa · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo

Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen

Sivun kuvat

Aiheet:Osto ja myyntiVuokra-asuminen