Asuntojen hinnat Kouvolassa – neliöhinnat, vuokrat ja alueet

Asuntojen hinnat Kouvolassa: kerrostalojen neliöhinta 688 €/m², hintakehitys, postinumeroalueet ja vuokrat Tilastokeskuksen tuoreesta datasta.

Päivitetty 4.11.2026 Lukuaika 8 min Osto ja myynti
Kouvolan kaupungintalon aukio kesällä, taustalla keskustan liike- ja kerrostaloja
Kuva: VynedJ / Wikimedia Commons
Tässä oppaassa (9)

Lyhyesti

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Kouvolassa heinä–syyskuussa 2026 853 €/m² (kerrostaloissa 688 €/m², rivitaloissa 1 107 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 6,9 %. Neljännesvuosihinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja. Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 1 078 €/m². Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 10,82 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 11,47 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 45100 Kouvola Keskus ja edullisimpia alueella 45160 Lehtomäki.

Tälle sivulle on koottu Kouvolan asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.

Asuntojen hinnat Kouvolassa nyt

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.

Asunto Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* Muutos vuodessa Kauppoja
Kaikki osakeasunnot 853 €/m² −6,9 % 146
Kerrostalot yhteensä 688 €/m² −9,7 % 101
Kerrostalo, yksiöt 502 €/m² – 26
Kerrostalo, kaksiot 691 €/m² −8,8 % 47
Kerrostalo, kolmiot ja isommat 751 €/m² −11,8 % 28
Rivitalot 1 107 €/m² −4,0 % 45

* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.

Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 33 % alempi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 61 % korkeampi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.

Kouvola verrattuna muuhun Suomeen

Alue Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Muutos vuodessa, kaikki
Kouvola 688 €/m² 1 107 €/m² −6,9 %
Pääkaupunkiseutu 4 341 €/m² 3 579 €/m² −2,9 %
Suuret kaupungit 3 755 €/m² 3 188 €/m² −3,0 %
Koko maa 2 641 €/m² 2 052 €/m² −3,2 %

Kouvolan kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 74 % alempi kuin koko maassa keskimäärin.

Hinnat neljännesvuosittain

Neljännes Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kauppoja yhteensä
tammi–maaliskuu 2025 880 €/m² 1 061 €/m² 146
huhti–kesäkuu 2025 852 €/m² 1 084 €/m² 170
heinä–syyskuu 2025 788 €/m² 1 018 €/m² 218
loka–joulukuu 2025 827 €/m² 1 157 €/m² 249
tammi–maaliskuu 2026 689 €/m² 1 092 €/m² 159
huhti–kesäkuu 2026 675 €/m² 1 013 €/m² 212
heinä–syyskuu 2026 688 €/m² 1 107 €/m² 146

Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.

Hintakehitys Kouvolassa vuodesta 2006

Kouvolan vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat 2006–2025Viivakaavio kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräisistä velattomista neliöhinnoista Kouvolassa vuosina 2006–2025.5001 0001 5002007200920112013201520172019202120232025KerrostalotRivitalot€/m², vanhat osakeasunnot. Lähde: Tilastokeskus, taulukko 13mx.
Kouvolan vanhojen kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat vuosittain. Lähde: Tilastokeskus.

Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2013, jolloin se oli 1 188 €/m². Vuonna 2025 se oli 1 078 €/m², eli 9 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 9 % alempi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +8 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.

Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa. Kouvolassa ero on tavallista suurempi: vuoden 2025 neljännesvuositiedoista laskettu kerrostalojen keskihinta oli noin 23 % alempi kuin vuositaulukossa. Kerrostalojen hintatasoa arvioidessa kannattaa katsoa myös postinumeroalueiden hintoja.

Vuosi Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kaikki, €/m² Kauppoja
2006 1 000 €/m² 1 192 €/m² 1 083 €/m² –
2010 1 126 €/m² 1 348 €/m² 1 214 €/m² –
2015 1 188 €/m² 1 337 €/m² 1 247 €/m² –
2019 1 035 €/m² 1 325 €/m² 1 150 €/m² –
2020 1 040 €/m² 1 175 €/m² 1 090 €/m² 856
2021 1 053 €/m² 1 248 €/m² 1 126 €/m² 1 016
2022 1 112 €/m² 1 243 €/m² 1 161 €/m² 791
2023 1 001 €/m² 1 250 €/m² 1 094 €/m² 706
2024 1 107 €/m² 1 121 €/m² 1 112 €/m² 679
2025 1 078 €/m² 1 106 €/m² 1 088 €/m² 784

Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.

Asuntojen hinnat postinumeroalueittain

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Kouvolan postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.

Postinumeroalue Kerrostalo, yksiöt Kerrostalo, kaksiot Kerrostalo, kolmiot+ Rivitalot Kauppoja 2025
45100 Kouvola Keskus 1 523 €/m² 1 330 €/m² 1 537 €/m² 1 431 €/m² 148
45130 Korjala-Kaunisnurmi – 864 €/m² – – 22
45700 Kuusankoski Keskus 580 €/m² 831 €/m² 1 145 €/m² 1 149 €/m² 168
45200 Tornionmäki 888 €/m² 814 €/m² 880 €/m² 1 024 €/m² 87
45160 Lehtomäki – 608 €/m² 651 €/m² 1 275 €/m² 51
45120 Kotkankallio-Vahteronmäki – – – 1 476 €/m² 21
45150 Kankaronmäki-Eskolanmäki – – – 939 €/m² 49
45360 Kukkuramäki – – – 1 302 €/m² 35
45370 Valkeala kk – – – 1 157 €/m² 13
45610 Koria – – – 880 €/m² 45
45740 Maunuksela – – – 903 €/m² 11
46800 Myllykoski – – – 758 €/m² 23
46910 Anjala – – – 680 €/m² 12

Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.

Vuokrat Kouvolassa

Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.

Asunto Vapaarahoitteinen, €/m²/kk Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk Valtion tukema, €/m²/kk
Kaikki 10,82 € 11,47 € 11,61 €
Yksiöt 13,68 € 13,74 € 12,63 €
Kaksiot 10,58 € 11,25 € 11,75 €
Kolmiot ja isommat 9,00 € 9,90 € 10,79 €

Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat vuodessa 0,6 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,1 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.

Tyypilliset kuukausivuokrat

Asunto Alakvartiili Mediaani Yläkvartiili
Yksiö 395 € 430 € 460 €
Kaksio 490 € 540 € 590 €
Kolmio tai isompi 600 € 690 € 750 €

Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 540 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 490–590 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.

Mitä asunto maksaa Kouvolassa: esimerkkejä

Esimerkki keskihinnoilla

  • 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 18 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 260 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 480 € kuukaudessa.
  • 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 38 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 570 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 620 € kuukaudessa.
  • 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 56 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 840 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 740 € kuukaudessa.

Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.

Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.

Vuokratuotto Kouvolassa

Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.

Asunto Neliöhinta Uusien vuokrasuhteiden vuokra Bruttovuokratuotto
Kerrostaloyksiö 502 €/m² 13,74 €/m²/kk 32,8 %
Kerrostalokaksio 691 €/m² 11,25 €/m²/kk 19,5 %
Kerrostalokolmio+ 751 €/m² 9,90 €/m²/kk 15,8 %

Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.

Näin luet lukuja

  • Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
  • Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
  • Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
  • Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
  • Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
  • Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.

Usein kysyttyä

Paljonko asuntojen neliöhinta on Kouvolassa?

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Kouvolassa heinä–syyskuussa 2026 688 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 107 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 1 078 €/m².

Ovatko asuntojen hinnat Kouvolassa laskussa vai nousussa?

Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 6,9 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.

Mikä on Kouvolan kallein postinumeroalue?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 45100 Kouvola Keskus, 1 428 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.

Missä Kouvolassa asunnot ovat edullisimpia?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 45160 Lehtomäki, 630 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.

Paljonko kaksion vuokra on Kouvolassa?

Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 540 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 490–590 €.

Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?

Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.

Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?

Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.

Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa

Helsinki · Espoo · Tampere · Vantaa · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo

Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen

Sivun kuvat

Aiheet:Osto ja myyntiVuokra-asuminen