Asuntojen hinnat Tampereella – neliöhinnat, vuokrat ja alueet

Asuntojen hinnat Tampereella: kerrostalojen neliöhinta 3 051 €/m², hintakehitys, postinumeroalueet ja vuokrat Tilastokeskuksen tuoreesta datasta.

Päivitetty 4.11.2026 Lukuaika 9 min Osto ja myynti
Ilmakuva Tampereen keskustasta syksyllä: Ratinan stadion, Ratinan suvanto ja rannan kerrostaloja
Kuva: Frans Leivo / Unsplash
Tässä oppaassa (9)

Lyhyesti

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Tampereella heinä–syyskuussa 2026 2 984 €/m² (kerrostaloissa 3 051 €/m², rivitaloissa 2 732 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 2,2 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 16,98 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 17,40 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 33180 Lapinniemi-Käpylä ja edullisimpia alueella 33330 Myllypuro-Kalkku.

Tälle sivulle on koottu Tampereen asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.

Asuntojen hinnat Tampereella nyt

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.

Asunto Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* Muutos vuodessa Kauppoja
Kaikki osakeasunnot 2 984 €/m² −2,2 % 914
Kerrostalot yhteensä 3 051 €/m² −3,0 % 704
Kerrostalo, yksiöt 3 445 €/m² −3,2 % 152
Kerrostalo, kaksiot 2 942 €/m² −4,5 % 310
Kerrostalo, kolmiot ja isommat 2 992 €/m² −1,2 % 242
Rivitalot 2 732 €/m² +1,1 % 210

* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.

Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 15 % korkeampi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Pienen asunnon neliöhinta on usein korkein, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen maksavat saman verran pienessäkin asunnossa ja pienille asunnoille on paljon kysyntää. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 10 % alempi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.

Tampere verrattuna muuhun Suomeen

Alue Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Muutos vuodessa, kaikki
Tampere 3 051 €/m² 2 732 €/m² −2,2 %
Pääkaupunkiseutu 4 341 €/m² 3 579 €/m² −2,9 %
Suuret kaupungit 3 755 €/m² 3 188 €/m² −3,0 %
Koko maa 2 641 €/m² 2 052 €/m² −3,2 %

Tampereen kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 16 % korkeampi kuin koko maassa keskimäärin.

Hinnat neljännesvuosittain

Neljännes Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kauppoja yhteensä
tammi–maaliskuu 2025 3 055 €/m² 2 773 €/m² 931
huhti–kesäkuu 2025 3 175 €/m² 2 783 €/m² 1 157
heinä–syyskuu 2025 3 075 €/m² 2 710 €/m² 1 113
loka–joulukuu 2025 3 026 €/m² 2 706 €/m² 1 073
tammi–maaliskuu 2026 2 978 €/m² 2 715 €/m² 1 049
huhti–kesäkuu 2026 2 962 €/m² 2 740 €/m² 934
heinä–syyskuu 2026 3 051 €/m² 2 732 €/m² 914

Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.

Hintakehitys Tampereella vuodesta 2006

Tampereen vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat 2006–2025Viivakaavio kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräisistä velattomista neliöhinnoista Tampereella vuosina 2006–2025.1 5002 0002 5003 0003 5004 0002007200920112013201520172019202120232025KerrostalotRivitalot€/m², vanhat osakeasunnot. Lähde: Tilastokeskus, taulukko 13mx.
Tampereen vanhojen kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat vuosittain. Lähde: Tilastokeskus.

Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2022, jolloin se oli 3 358 €/m². Vuonna 2025 se oli 3 062 €/m², eli 9 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 23 % korkeampi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +61 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.

Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.

Vuosi Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kaikki, €/m² Kauppoja
2006 1 906 €/m² 1 968 €/m² 1 924 €/m² –
2010 2 309 €/m² 2 244 €/m² 2 291 €/m² –
2015 2 494 €/m² 2 359 €/m² 2 458 €/m² –
2019 2 843 €/m² 2 475 €/m² 2 744 €/m² –
2020 3 044 €/m² 2 554 €/m² 2 929 €/m² 5 085
2021 3 239 €/m² 2 734 €/m² 3 120 €/m² 5 913
2022 3 358 €/m² 2 857 €/m² 3 240 €/m² 4 948
2023 3 144 €/m² 2 757 €/m² 3 053 €/m² 3 844
2024 3 113 €/m² 2 725 €/m² 3 022 €/m² 3 929
2025 3 062 €/m² 2 708 €/m² 2 979 €/m² 4 320

Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.

Asuntojen hinnat postinumeroalueittain

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Tampereen postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 33180 Lapinniemi-Käpylä (5 409 €/m²), 33100 Tampere Keskus (3 989 €/m²), 33210 Itä-Amuri-Tammerkoski (3 904 €/m²). Edullisimpia olivat 33330 Myllypuro-Kalkku (1 525 €/m²), 33840 Peltolammi (1 531 €/m²), 33310 Tesoma (1 547 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 3,5-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.

Postinumeroalue Kerrostalo, yksiöt Kerrostalo, kaksiot Kerrostalo, kolmiot+ Rivitalot Kauppoja 2025
33180 Lapinniemi-Käpylä 5 718 €/m² 5 355 €/m² 5 389 €/m² – 72
33100 Tampere Keskus 4 256 €/m² 3 960 €/m² 3 811 €/m² 2 600 €/m² 380
33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 4 266 €/m² 3 850 €/m² 3 740 €/m² – 136
33200 Tampere Keskus Läntinen 4 317 €/m² 3 701 €/m² 3 621 €/m² – 164
33250 Pispala 4 200 €/m² 3 546 €/m² 3 542 €/m² 3 392 €/m² 71
33230 Länsi-Amuri 4 018 €/m² 3 758 €/m² 3 575 €/m² – 148
33400 Luoteis-Tampere 3 894 €/m² 3 447 €/m² 4 006 €/m² 2 477 €/m² 191
33540 Kaleva 4 121 €/m² 3 451 €/m² 3 456 €/m² – 276
33870 Vuores 3 663 €/m² 3 360 €/m² 3 393 €/m² 3 603 €/m² 151
33730 Leinola-Vehmainen – – 3 474 €/m² 2 920 €/m² 33
33500 Osmonmäki-Petsamo 3 818 €/m² 3 425 €/m² 3 212 €/m² – 221
33900 Härmälä-Rantaperkiö 3 193 €/m² 3 551 €/m² 3 449 €/m² 3 027 €/m² 192
33520 Keskussairaala-alue-Kauppi – 3 055 €/m² – – 21
33240 Tahmela 2 972 €/m² 2 954 €/m² – 3 898 €/m² 42
33530 Kissanmaa 2 871 €/m² 2 738 €/m² 2 528 €/m² 3 275 €/m² 82
33270 Epilä 2 536 €/m² 2 592 €/m² 2 710 €/m² 2 798 €/m² 107
33560 Takahuhti 2 972 €/m² 2 405 €/m² 2 428 €/m² 2 706 €/m² 151
33580 Atala-Linnainmaa 2 727 €/m² 2 632 €/m² 2 162 €/m² 2 614 €/m² 208
33820 Koivistonkylä 3 478 €/m² 2 207 €/m² 2 209 €/m² 2 787 €/m² 108
33800 Nekala 2 371 €/m² 2 408 €/m² 2 767 €/m² 3 535 €/m² 97
33410 Lentävänniemi 2 632 €/m² 2 303 €/m² 1 903 €/m² 2 336 €/m² 125
33720 Hervanta 2 993 €/m² 1 999 €/m² 1 615 €/m² 2 576 €/m² 473
33710 Kaukajärvi 2 375 €/m² 1 977 €/m² 2 121 €/m² 2 467 €/m² 251
33300 Rahola – 2 039 €/m² 2 118 €/m² 2 654 €/m² 84
33340 Haukiluoma-Ikuri – 1 960 €/m² 1 637 €/m² 2 538 €/m² 70
33850 Multisilta 2 408 €/m² 1 357 €/m² 1 157 €/m² – 29
33310 Tesoma 2 507 €/m² 1 516 €/m² 1 360 €/m² 2 589 €/m² 112
33840 Peltolammi – 1 616 €/m² 1 389 €/m² 2 000 €/m² 168
33330 Myllypuro-Kalkku – 1 525 €/m² – 2 478 €/m² 25
33420 Lamminpää – – – 2 127 €/m² 14
33610 Olkahinen-Tasanne – – – 2 247 €/m² 63
33700 Messukylä – – – 3 074 €/m² 20

Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.

Vuokrat Tampereella

Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.

Asunto Vapaarahoitteinen, €/m²/kk Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk Valtion tukema, €/m²/kk
Kaikki 16,98 € 17,40 € 13,88 €
Yksiöt 21,09 € 21,57 € 15,87 €
Kaksiot 15,83 € 16,43 € 13,95 €
Kolmiot ja isommat 14,29 € 15,11 € 12,44 €

Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat vuodessa 0,7 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,4 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.

Tyypilliset kuukausivuokrat

Asunto Alakvartiili Mediaani Yläkvartiili
Yksiö 563 € 605 € 665 €
Kaksio 699 € 780 € 860 €
Kolmio tai isompi 919 € 1 025 € 1 170 €

Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 780 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 699–860 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.

Mitä asunto maksaa Tampereella: esimerkkejä

Esimerkki keskihinnoilla

  • 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 121 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 1 810 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 750 € kuukaudessa.
  • 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 162 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 430 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 900 € kuukaudessa.
  • 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 224 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 3 370 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 1 130 € kuukaudessa.

Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.

Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.

Vuokratuotto Tampereella

Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.

Asunto Neliöhinta Uusien vuokrasuhteiden vuokra Bruttovuokratuotto
Kerrostaloyksiö 3 445 €/m² 21,57 €/m²/kk 7,5 %
Kerrostalokaksio 2 942 €/m² 16,43 €/m²/kk 6,7 %
Kerrostalokolmio+ 2 992 €/m² 15,11 €/m²/kk 6,1 %

Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.

Näin luet lukuja

  • Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
  • Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
  • Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
  • Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
  • Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
  • Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.

Usein kysyttyä

Paljonko asuntojen neliöhinta on Tampereella?

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Tampereella heinä–syyskuussa 2026 3 051 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 732 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 3 062 €/m².

Ovatko asuntojen hinnat Tampereella laskussa vai nousussa?

Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 2,2 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.

Mikä on Tampereen kallein postinumeroalue?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 33180 Lapinniemi-Käpylä, 5 409 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.

Missä Tampereella asunnot ovat edullisimpia?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 33330 Myllypuro-Kalkku, 1 525 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.

Paljonko kaksion vuokra on Tampereella?

Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 780 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 699–860 €.

Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?

Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.

Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?

Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.

Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa

Helsinki · Espoo · Vantaa · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo

Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen

Sivun kuvat

  • 01. ”an aerial view of a city with a river running through it”, Frans Leivo / Unsplash, Unsplash License, rajattu ja skaalattu
Aiheet:Osto ja myyntiVuokra-asuminen