Asuntojen hinnat Oulussa – neliöhinnat, vuokrat ja alueet

Asuntojen hinnat Oulussa: kerrostalojen neliöhinta 2 254 €/m², hintakehitys, postinumeroalueet ja vuokrat Tilastokeskuksen tuoreesta datasta.

Päivitetty 4.11.2026 Lukuaika 9 min Osto ja myynti
Ilmakuva Oulun keskustasta: kaupunginkirjasto ja kaupunginteatteri rannassa, taustalla keskustan kerrostaloja
Kuva: Janne Leimola / Unsplash
Tässä oppaassa (9)

Lyhyesti

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Oulussa heinä–syyskuussa 2026 2 140 €/m² (kerrostaloissa 2 254 €/m², rivitaloissa 1 936 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 0,8 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 14,19 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 15,11 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 90400 Äimärautio ja edullisimpia alueella 90580 Rajakylä.

Tälle sivulle on koottu Oulun asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.

Asuntojen hinnat Oulussa nyt

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.

Asunto Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* Muutos vuodessa Kauppoja
Kaikki osakeasunnot 2 140 €/m² −0,8 % 733
Kerrostalot yhteensä 2 254 €/m² −1,1 % 458
Kerrostalo, yksiöt 2 712 €/m² −4,3 % 108
Kerrostalo, kaksiot 2 136 €/m² −0,5 % 206
Kerrostalo, kolmiot ja isommat 2 184 €/m² ±0,0 % 144
Rivitalot 1 936 €/m² −0,1 % 275

* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.

Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 24 % korkeampi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Pienen asunnon neliöhinta on usein korkein, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen maksavat saman verran pienessäkin asunnossa ja pienille asunnoille on paljon kysyntää. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 14 % alempi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.

Oulu verrattuna muuhun Suomeen

Alue Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Muutos vuodessa, kaikki
Oulu 2 254 €/m² 1 936 €/m² −0,8 %
Pääkaupunkiseutu 4 341 €/m² 3 579 €/m² −2,9 %
Suuret kaupungit 3 755 €/m² 3 188 €/m² −3,0 %
Koko maa 2 641 €/m² 2 052 €/m² −3,2 %

Oulun kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 15 % alempi kuin koko maassa keskimäärin.

Hinnat neljännesvuosittain

Neljännes Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kauppoja yhteensä
tammi–maaliskuu 2025 2 073 €/m² 1 922 €/m² 813
huhti–kesäkuu 2025 2 189 €/m² 2 009 €/m² 796
heinä–syyskuu 2025 2 225 €/m² 1 900 €/m² 830
loka–joulukuu 2025 2 155 €/m² 1 963 €/m² 715
tammi–maaliskuu 2026 2 213 €/m² 2 034 €/m² 719
huhti–kesäkuu 2026 2 189 €/m² 2 081 €/m² 605
heinä–syyskuu 2026 2 254 €/m² 1 936 €/m² 733

Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.

Hintakehitys Oulussa vuodesta 2006

Oulun vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat 2006–2025Viivakaavio kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräisistä velattomista neliöhinnoista Oulussa vuosina 2006–2025.1 0001 5002 0002 5003 0002007200920112013201520172019202120232025KerrostalotRivitalot€/m², vanhat osakeasunnot. Lähde: Tilastokeskus, taulukko 13mx.
Oulun vanhojen kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat vuosittain. Lähde: Tilastokeskus.

Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2022, jolloin se oli 2 388 €/m². Vuonna 2025 se oli 2 207 €/m², eli 8 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 15 % korkeampi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +42 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.

Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.

Vuosi Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kaikki, €/m² Kauppoja
2006 1 549 €/m² 1 522 €/m² 1 535 €/m² –
2010 1 703 €/m² 1 590 €/m² 1 658 €/m² –
2015 1 915 €/m² 1 664 €/m² 1 814 €/m² –
2019 2 098 €/m² 1 719 €/m² 1 946 €/m² –
2020 2 245 €/m² 1 775 €/m² 2 073 €/m² 3 523
2021 2 311 €/m² 1 861 €/m² 2 146 €/m² 3 999
2022 2 388 €/m² 1 979 €/m² 2 238 €/m² 4 038
2023 2 250 €/m² 1 955 €/m² 2 142 €/m² 2 640
2024 2 265 €/m² 1 966 €/m² 2 155 €/m² 2 804
2025 2 207 €/m² 1 930 €/m² 2 105 €/m² 3 172

Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.

Asuntojen hinnat postinumeroalueittain

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Oulun postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 90400 Äimärautio (3 377 €/m²), 90520 Taskila-Toppila (2 998 €/m²), 90100 Oulu Keskus (2 982 €/m²). Edullisimpia olivat 90580 Rajakylä (918 €/m²), 90560 Koskela-Oulu (1 120 €/m²), 90550 Pyykösjärvi-Puolivälinkangas (1 235 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 3,7-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.

Postinumeroalue Kerrostalo, yksiöt Kerrostalo, kaksiot Kerrostalo, kolmiot+ Rivitalot Kauppoja 2025
90400 Äimärautio 3 810 €/m² 3 312 €/m² 3 007 €/m² – 117
90520 Taskila-Toppila 3 194 €/m² 2 860 €/m² 2 994 €/m² 1 455 €/m² 121
90100 Oulu Keskus 3 638 €/m² 2 787 €/m² 2 681 €/m² – 227
90510 Hietasaari – 2 657 €/m² 3 139 €/m² – 37
90800 Pateniemi – 2 825 €/m² – 1 637 €/m² 53
90140 Karjasilta 2 890 €/m² 2 673 €/m² 2 592 €/m² – 73
90540 Kuivasjärvi 3 291 €/m² 2 527 €/m² 2 111 €/m² 2 090 €/m² 161
90130 Raksila 2 416 €/m² 2 421 €/m² 2 458 €/m² – 132
90230 Värttö-Maikkula 2 578 €/m² 2 380 €/m² 2 357 €/m² 2 349 €/m² 104
90120 Heinäpää 2 536 €/m² 2 297 €/m² 2 371 €/m² – 178
90670 Hiukkavaara 2 962 €/m² 2 197 €/m² 1 978 €/m² 2 790 €/m² 165
90630 Korvensuora – 2 381 €/m² 2 213 €/m² 2 027 €/m² 108
90420 Metsokangas 2 459 €/m² 1 979 €/m² 2 036 €/m² 2 265 €/m² 155
90530 Välivainio 2 167 €/m² 2 015 €/m² 2 117 €/m² 1 458 €/m² 96
90500 Tuira 2 252 €/m² 2 072 €/m² 1 731 €/m² – 193
90570 Kaijonharju-Linnanmaa 2 514 €/m² 1 401 €/m² 1 262 €/m² 1 502 €/m² 143
90650 Haapalehto 1 685 €/m² 1 606 €/m² 1 743 €/m² 1 862 €/m² 125
90250 Kaukovainio 1 952 €/m² 1 544 €/m² 1 334 €/m² 2 016 €/m² 132
90460 Oulunsalo Keskus – – 1 549 €/m² 1 770 €/m² 95
90240 Iinatti – 1 576 €/m² 1 400 €/m² 1 839 €/m² 65
90150 Höyhtyä 1 507 €/m² 1 279 €/m² 1 564 €/m² 1 898 €/m² 109
90220 Kontinkangas – 1 314 €/m² – – 43
90550 Pyykösjärvi-Puolivälinkangas 1 457 €/m² 1 191 €/m² 942 €/m² 1 410 €/m² 135
90560 Koskela-Oulu 1 293 €/m² 1 106 €/m² 1 033 €/m² 1 577 €/m² 94
90580 Rajakylä – 918 €/m² – 1 109 €/m² 58
90310 Madekoski – – – 1 592 €/m² 12
90410 Kaakkuri – – – 1 941 €/m² 37
90810 Kiviniemi – – – 1 766 €/m² 20
90830 Haukipudas Keskus – – – 1 639 €/m² 76
90840 Haukipudas Asemanseutu – – – 1 807 €/m² 6
90900 Kiiminki Keskus – – – 1 396 €/m² 39
90940 Jääli – – – 1 482 €/m² 49

Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.

Vuokrat Oulussa

Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.

Asunto Vapaarahoitteinen, €/m²/kk Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk Valtion tukema, €/m²/kk
Kaikki 14,19 € 15,11 € 12,26 €
Yksiöt 18,07 € 19,10 € 13,80 €
Kaksiot 13,84 € 14,65 € 12,37 €
Kolmiot ja isommat 11,87 € 12,60 € 11,33 €

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat vuodessa 0,1 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,5 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.

Tyypilliset kuukausivuokrat

Asunto Alakvartiili Mediaani Yläkvartiili
Yksiö 490 € 530 € 575 €
Kaksio 591 € 665 € 740 €
Kolmio tai isompi 740 € 849 € 969 €

Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 665 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 591–740 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.

Mitä asunto maksaa Oulussa: esimerkkejä

Esimerkki keskihinnoilla

  • 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 95 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 1 420 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 670 € kuukaudessa.
  • 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 117 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 1 760 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 810 € kuukaudessa.
  • 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 164 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 460 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 940 € kuukaudessa.

Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.

Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.

Vuokratuotto Oulussa

Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.

Asunto Neliöhinta Uusien vuokrasuhteiden vuokra Bruttovuokratuotto
Kerrostaloyksiö 2 712 €/m² 19,10 €/m²/kk 8,5 %
Kerrostalokaksio 2 136 €/m² 14,65 €/m²/kk 8,2 %
Kerrostalokolmio+ 2 184 €/m² 12,60 €/m²/kk 6,9 %

Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.

Näin luet lukuja

  • Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
  • Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
  • Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
  • Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
  • Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
  • Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.

Usein kysyttyä

Paljonko asuntojen neliöhinta on Oulussa?

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Oulussa heinä–syyskuussa 2026 2 254 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 936 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 2 207 €/m².

Ovatko asuntojen hinnat Oulussa laskussa vai nousussa?

Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 0,8 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.

Mikä on Oulun kallein postinumeroalue?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 90400 Äimärautio, 3 377 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.

Missä Oulussa asunnot ovat edullisimpia?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 90580 Rajakylä, 918 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.

Paljonko kaksion vuokra on Oulussa?

Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 665 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 591–740 €.

Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?

Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.

Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?

Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.

Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa

Helsinki · Espoo · Tampere · Vantaa · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo

Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen

Sivun kuvat

Aiheet:Osto ja myyntiVuokra-asuminen