Asuntojen hinnat Vantaalla – neliöhinnat, vuokrat ja alueet

Asuntojen hinnat Vantaalla: kerrostalojen neliöhinta 2 587 €/m², hintakehitys, postinumeroalueet ja vuokrat Tilastokeskuksen tuoreesta datasta.

Päivitetty 4.11.2026 Lukuaika 9 min Osto ja myynti
Tikkurilan Celica- ja Verso-kerrostalot Tikkurilantien ja Kielotien risteyksen takana Vantaan Tikkurilassa keväällä
Kuva: Ximonic (Simo Räsänen) / Wikimedia Commons
Tässä oppaassa (9)

Lyhyesti

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Vantaalla heinä–syyskuussa 2026 2 719 €/m² (kerrostaloissa 2 587 €/m², rivitaloissa 3 017 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 4,4 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 17,78 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 17,64 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 01510 Kirkonkylä-Veromäki ja edullisimpia alueella 01480 Mikkola.

Tälle sivulle on koottu Vantaan asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.

Asuntojen hinnat Vantaalla nyt

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.

Asunto Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* Muutos vuodessa Kauppoja
Kaikki osakeasunnot 2 719 €/m² −4,4 % 563
Kerrostalot yhteensä 2 587 €/m² −6,5 % 367
Kerrostalo, yksiöt 3 208 €/m² −9,2 % 68
Kerrostalo, kaksiot 2 636 €/m² −6,1 % 164
Kerrostalo, kolmiot ja isommat 2 379 €/m² −5,7 % 135
Rivitalot 3 017 €/m² ±0,0 % 196

* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.

Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 35 % korkeampi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Pienen asunnon neliöhinta on usein korkein, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen maksavat saman verran pienessäkin asunnossa ja pienille asunnoille on paljon kysyntää. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 17 % korkeampi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.

Vantaa verrattuna muuhun Suomeen

Alue Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Muutos vuodessa, kaikki
Vantaa 2 587 €/m² 3 017 €/m² −4,4 %
Pääkaupunkiseutu 4 341 €/m² 3 579 €/m² −2,9 %
Suuret kaupungit 3 755 €/m² 3 188 €/m² −3,0 %
Koko maa 2 641 €/m² 2 052 €/m² −3,2 %

Vantaan kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 2 % alempi kuin koko maassa keskimäärin.

Hinnat neljännesvuosittain

Neljännes Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kauppoja yhteensä
tammi–maaliskuu 2025 2 687 €/m² 2 969 €/m² 567
huhti–kesäkuu 2025 2 727 €/m² 3 004 €/m² 612
heinä–syyskuu 2025 2 742 €/m² 2 957 €/m² 922
loka–joulukuu 2025 2 574 €/m² 3 028 €/m² 680
tammi–maaliskuu 2026 2 659 €/m² 2 883 €/m² 822
huhti–kesäkuu 2026 2 508 €/m² 2 937 €/m² 551
heinä–syyskuu 2026 2 587 €/m² 3 017 €/m² 563

Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.

Hintakehitys Vantaalla vuodesta 2006

Vantaan vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat 2006–2025Viivakaavio kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräisistä velattomista neliöhinnoista Vantaalla vuosina 2006–2025.1 5002 0002 5003 0003 5002007200920112013201520172019202120232025KerrostalotRivitalot€/m², vanhat osakeasunnot. Lähde: Tilastokeskus, taulukko 13mx.
Vantaan vanhojen kerrostalo- ja rivitaloasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat vuosittain. Lähde: Tilastokeskus.

Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2022, jolloin se oli 3 044 €/m². Vuonna 2025 se oli 2 543 €/m², eli 16 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 1 % korkeampi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +35 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.

Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.

Vuosi Kerrostalot, €/m² Rivitalot, €/m² Kaikki, €/m² Kauppoja
2006 1 880 €/m² 2 298 €/m² 2 028 €/m² –
2010 2 523 €/m² 2 712 €/m² 2 624 €/m² –
2015 2 512 €/m² 2 814 €/m² 2 630 €/m² –
2019 2 642 €/m² 2 989 €/m² 2 777 €/m² –
2020 2 887 €/m² 3 028 €/m² 2 934 €/m² 3 758
2021 2 963 €/m² 3 197 €/m² 3 042 €/m² 4 130
2022 3 044 €/m² 3 319 €/m² 3 136 €/m² 3 530
2023 2 784 €/m² 3 084 €/m² 2 885 €/m² 2 411
2024 2 574 €/m² 2 979 €/m² 2 710 €/m² 2 249
2025 2 543 €/m² 2 936 €/m² 2 675 €/m² 2 771

Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.

Asuntojen hinnat postinumeroalueittain

Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Vantaan postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 01510 Kirkonkylä-Veromäki (3 939 €/m²), 01700 Kivistö (3 765 €/m²), 01340 Leinelä (3 673 €/m²). Edullisimpia olivat 01480 Mikkola (1 372 €/m²), 01360 Koivukylä-Havukoski (1 441 €/m²), 01650 Vapaala (1 644 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 2,9-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.

Postinumeroalue Kerrostalo, yksiöt Kerrostalo, kaksiot Kerrostalo, kolmiot+ Rivitalot Kauppoja 2025
01510 Kirkonkylä-Veromäki 4 550 €/m² 3 964 €/m² 3 663 €/m² 3 959 €/m² 135
01700 Kivistö 4 134 €/m² 3 778 €/m² 3 336 €/m² 3 286 €/m² 170
01340 Leinelä – 3 703 €/m² 3 627 €/m² – 45
01520 Tammisto – 3 814 €/m² 3 543 €/m² 4 245 €/m² 71
01300 Tikkurila 4 142 €/m² 3 625 €/m² 3 195 €/m² 3 022 €/m² 490
01400 Rekola 4 098 €/m² 3 269 €/m² 3 037 €/m² 2 752 €/m² 66
01640 Hämevaara – – 3 003 €/m² – 18
01370 Jokiniemi – 3 063 €/m² 2 888 €/m² 3 351 €/m² 46
01670 Vantaanlaakso – – 2 852 €/m² 2 909 €/m² 44
01610 Kaivoksela 3 693 €/m² 2 236 €/m² 2 650 €/m² 2 650 €/m² 80
01350 Hiekkaharju 3 221 €/m² 2 765 €/m² 2 182 €/m² 2 814 €/m² 175
01620 Martinlaakso 2 826 €/m² 2 530 €/m² 2 052 €/m² 2 459 €/m² 178
01600 Myyrmäki 3 304 €/m² 2 188 €/m² 2 027 €/m² – 288
01390 Ruskeasanta-Ilola – – 2 245 €/m² 3 168 €/m² 58
01710 Pähkinärinne 2 470 €/m² 2 077 €/m² 2 159 €/m² 3 006 €/m² 85
01230 Vaarala – 1 982 €/m² – 2 834 €/m² 47
01200 Hakunila 1 962 €/m² 1 966 €/m² 1 975 €/m² 2 313 €/m² 96
01450 Korso 2 347 €/m² 1 799 €/m² 1 859 €/m² 2 606 €/m² 148
01730 Vantaanpuisto – 1 788 €/m² – 3 487 €/m² 23
01280 Länsimäki 2 480 €/m² 1 742 €/m² 1 197 €/m² 2 661 €/m² 111
01650 Vapaala – 1 638 €/m² 1 653 €/m² 2 211 €/m² 43
01360 Koivukylä-Havukoski 1 582 €/m² 1 371 €/m² 1 444 €/m² 2 493 €/m² 115
01480 Mikkola – 1 278 €/m² 1 450 €/m² 2 703 €/m² 56
01260 Itä-Hakkila – – – 3 050 €/m² 26
01380 Kuusikko-Hakkila – – – 3 542 €/m² 10
01490 Nikinmäki – – – 3 418 €/m² 25
01630 Hämeenkylä – – – 2 584 €/m² 31
01660 Varisto – – – 2 789 €/m² 30
01680 Askisto – – – 2 041 €/m² 7
01690 Ylästö – – – 3 816 €/m² 47

Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.

Vuokrat Vantaalla

Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.

Asunto Vapaarahoitteinen, €/m²/kk Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk Valtion tukema, €/m²/kk
Kaikki 17,78 € 17,64 € 14,42 €
Yksiöt 22,98 € 22,53 € 17,49 €
Kaksiot 16,94 € 16,68 € 14,32 €
Kolmiot ja isommat 15,53 € 15,23 € 13,45 €

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat vuodessa 0,9 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,0 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.

Tyypilliset kuukausivuokrat

Asunto Alakvartiili Mediaani Yläkvartiili
Yksiö 640 € 690 € 725 €
Kaksio 776 € 839 € 906 €
Kolmio tai isompi 1 016 € 1 134 € 1 257 €

Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 839 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 776–906 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.

Mitä asunto maksaa Vantaalla: esimerkkejä

Esimerkki keskihinnoilla

  • 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 112 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 1 680 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 790 € kuukaudessa.
  • 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 145 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 170 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 920 € kuukaudessa.
  • 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 178 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 680 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 1 140 € kuukaudessa.

Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.

Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.

Vuokratuotto Vantaalla

Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.

Asunto Neliöhinta Uusien vuokrasuhteiden vuokra Bruttovuokratuotto
Kerrostaloyksiö 3 208 €/m² 22,53 €/m²/kk 8,4 %
Kerrostalokaksio 2 636 €/m² 16,68 €/m²/kk 7,6 %
Kerrostalokolmio+ 2 379 €/m² 15,23 €/m²/kk 7,7 %

Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.

Näin luet lukuja

  • Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
  • Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
  • Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
  • Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
  • Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
  • Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.

Usein kysyttyä

Paljonko asuntojen neliöhinta on Vantaalla?

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Vantaalla heinä–syyskuussa 2026 2 587 €/m² ja rivitaloasuntojen 3 017 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 2 543 €/m².

Ovatko asuntojen hinnat Vantaalla laskussa vai nousussa?

Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 4,4 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.

Mikä on Vantaan kallein postinumeroalue?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 01510 Kirkonkylä-Veromäki, 3 939 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.

Missä Vantaalla asunnot ovat edullisimpia?

Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 01480 Mikkola, 1 372 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.

Paljonko kaksion vuokra on Vantaalla?

Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 839 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 776–906 €.

Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?

Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.

Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?

Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.

Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa

Helsinki · Espoo · Tampere · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo

Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen

Sivun kuvat

  • 01. ”Tikkurilan Celica and Tikkurilan Verso behind Tikkurilantie and Kielotie in Tikkurila, Vantaa, Finland, 2021 May”, Ximonic (Simo Räsänen) / Wikimedia Commons, CC BY 3.0, rajattu ja skaalattu
Aiheet:Osto ja myyntiVuokra-asuminen