Lyhyesti
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen velaton neliöhinta oli Espoossa heinä–syyskuussa 2026 3 720 €/m² (kerrostaloissa 3 690 €/m², rivitaloissa 3 761 €/m²). Hinnat laskivat vuodessa 4,1 %. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokra oli 18,86 €/m² kuukaudessa ja uusissa vuokrasuhteissa 18,83 €/m². Postinumeroalueista kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 kalleimpia alueella 02100 Tapiola ja edullisimpia alueella 02770 Espoon Keskus.
Tälle sivulle on koottu Espoon asuntojen hinnat ja vuokrat Tilastokeskuksen avoimesta datasta: vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat talotyypin ja huoneluvun mukaan, hintakehitys vuodesta 2006, hinnat postinumeroalueittain ja vapaarahoitteisten sekä valtion tukemien vuokra-asuntojen vuokrat. Luvut on päivitetty 4.11.2026. Kaikki hinnat ovat velattomia, eli niihin sisältyy taloyhtiön lainaosuus. Jos olet ostamassa asuntoa, lue myös opas asunnon ostaminen ja asunnon arvon arviointi.
Tilastokeskus julkaisee neljännesvuosittaiset hinta- ja vuokratiedot Espoosta ja Kauniaisista yhdessä. Vuositiedot ja postinumeroalueet koskevat vain Espoota.
Asuntojen hinnat Espoossa nyt
Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat heinä–syyskuussa 2026. Tilastokeskus laskee ne painotettuina keskiarvoina. Muutos on Tilastokeskuksen laatuvakioidun hintaindeksin vuosimuutos, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin kahden ajankohdan keskihintojen vertailu.
| Asunto | Neliöhinta heinä–syyskuu 2026* | Muutos vuodessa | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| Kaikki osakeasunnot | 3 720 €/m² | −4,1 % | 782 |
| Kerrostalot yhteensä | 3 690 €/m² | −5,6 % | 481 |
| Kerrostalo, yksiöt | 4 188 €/m² | −7,1 % | 77 |
| Kerrostalo, kaksiot | 3 579 €/m² | −3,9 % | 167 |
| Kerrostalo, kolmiot ja isommat | 3 646 €/m² | −6,4 % | 237 |
| Rivitalot | 3 761 €/m² | −1,7 % | 301 |
* Vuoden 2026 luvut ovat ennakkotietoja, jotka tarkentuvat seuraavissa julkistuksissa. Viiva tarkoittaa, että Tilastokeskus on peittänyt luvun liian pienen kauppamäärän vuoksi. Tuoreimman neljänneksen kauppamäärä tarkentuu myöhemmin, eikä se Tilastokeskuksen mukaan kuvaa asuntokaupan aktiivisuutta. Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat eivät ole mukana neliöhinnoissa, mutta ne sisältyvät kauppamääriin.
Kerrostaloyksiön neliöhinta oli 15 % korkeampi kuin kolmion tai sitä suuremman asunnon. Pienen asunnon neliöhinta on usein korkein, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen maksavat saman verran pienessäkin asunnossa ja pienille asunnoille on paljon kysyntää. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 % korkeampi kuin kerrostaloasuntojen. Rivitaloasunnot ovat yleensä isompia, ja niiden hintaan vaikuttavat myös piha, sijainti ja talon ikä. Vertaa vaihtoehtoja oppaassa rivitaloasunto.
Espoo verrattuna muuhun Suomeen
| Alue | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Muutos vuodessa, kaikki |
|---|---|---|---|
| Espoo ja Kauniainen | 3 690 €/m² | 3 761 €/m² | −4,1 % |
| Pääkaupunkiseutu | 4 341 €/m² | 3 579 €/m² | −2,9 % |
| Suuret kaupungit | 3 755 €/m² | 3 188 €/m² | −3,0 % |
| Koko maa | 2 641 €/m² | 2 052 €/m² | −3,2 % |
Espoon kerrostaloasuntojen neliöhinta oli 40 % korkeampi kuin koko maassa keskimäärin.
Hinnat neljännesvuosittain
| Neljännes | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Kauppoja yhteensä |
|---|---|---|---|
| tammi–maaliskuu 2025 | 3 794 €/m² | 3 847 €/m² | 1 076 |
| huhti–kesäkuu 2025 | 3 981 €/m² | 3 815 €/m² | 1 142 |
| heinä–syyskuu 2025 | 3 796 €/m² | 3 807 €/m² | 1 092 |
| loka–joulukuu 2025 | 3 783 €/m² | 3 682 €/m² | 1 000 |
| tammi–maaliskuu 2026 | 3 689 €/m² | 3 720 €/m² | 1 203 |
| huhti–kesäkuu 2026 | 3 777 €/m² | 3 809 €/m² | 887 |
| heinä–syyskuu 2026 | 3 690 €/m² | 3 761 €/m² | 782 |
Neljännesvuosien keskihinnat vaihtelevat sen mukaan, millaisia asuntoja kulloinkin myydään. Yksittäisen neljänneksen nousu tai lasku ei vielä kerro suunnasta, vaan kehitystä kannattaa seurata vuosimuutoksesta.
Hintakehitys Espoossa vuodesta 2006
Kerrostaloasuntojen keskineliöhinta oli korkeimmillaan vuonna 2022, jolloin se oli 4 145 €/m². Vuonna 2025 se oli 3 812 €/m², eli 8 % alempi kuin huippuvuonna. Vuoteen 2015 verrattuna keskihinta oli 19 % korkeampi. Vuodesta 2006 nimellinen muutos on +64 %. Luvut ovat nimellisiä, eli niissä ei ole huomioitu inflaatiota.
Kaavion ja vuositaulukon neliöhinnat ovat kaikkien kauppojen painottamattomia keskiarvoja, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia edellä olevien neljännesvuositaulukoiden painotettujen keskihintojen kanssa.
| Vuosi | Kerrostalot, €/m² | Rivitalot, €/m² | Kaikki, €/m² | Kauppoja |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | 2 322 €/m² | 2 706 €/m² | 2 512 €/m² | – |
| 2010 | 2 907 €/m² | 3 211 €/m² | 3 051 €/m² | – |
| 2015 | 3 215 €/m² | 3 363 €/m² | 3 288 €/m² | – |
| 2019 | 3 685 €/m² | 3 511 €/m² | 3 597 €/m² | – |
| 2020 | 3 769 €/m² | 3 636 €/m² | 3 699 €/m² | 4 787 |
| 2021 | 4 020 €/m² | 3 898 €/m² | 3 958 €/m² | 5 767 |
| 2022 | 4 145 €/m² | 4 022 €/m² | 4 084 €/m² | 4 314 |
| 2023 | 3 936 €/m² | 3 802 €/m² | 3 869 €/m² | 3 689 |
| 2024 | 3 908 €/m² | 3 775 €/m² | 3 840 €/m² | 3 337 |
| 2025 | 3 812 €/m² | 3 736 €/m² | 3 773 €/m² | 4 094 |
Kauppojen lukumäärät on esitetty vuodesta 2020, koska Tilastokeskuksen mukaan aiemmat lukumäärät eivät ole vertailukelpoisia uudempiin.
Asuntojen hinnat postinumeroalueittain
Taulukossa ovat vanhojen osakeasuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat Espoon postinumeroalueilla vuonna 2025. Alueet on järjestetty kerrostaloasuntojen keskihinnan mukaan kalleimmasta edullisimpaan. Vähintään kymmenen kerrostalokaupan alueista kalleimpia olivat 02100 Tapiola (5 693 €/m²), 02200 Niittykumpu (5 109 €/m²), 02110 Otsolahti (4 992 €/m²). Edullisimpia olivat 02770 Espoon Keskus (2 360 €/m²), 02360 Soukka (2 539 €/m²), 02630 Nihtisilta (2 584 €/m²). Kalleimman ja edullisimman alueen ero oli 2,4-kertainen. Kerrostalojen keskihinta on laskettu huonelukujen hinnoista kauppamäärillä painottaen.
| Postinumeroalue | Kerrostalo, yksiöt | Kerrostalo, kaksiot | Kerrostalo, kolmiot+ | Rivitalot | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| 02100 Tapiola | 5 702 €/m² | 5 773 €/m² | 5 647 €/m² | 4 972 €/m² | 214 |
| 02200 Niittykumpu | 5 777 €/m² | 4 843 €/m² | 4 975 €/m² | 4 045 €/m² | 243 |
| 02110 Otsolahti | 5 189 €/m² | 5 058 €/m² | 4 892 €/m² | 5 182 €/m² | 81 |
| 02120 Länsikorkee-Suvikumpu | 5 691 €/m² | 4 690 €/m² | 4 988 €/m² | 5 015 €/m² | 93 |
| 02130 Pohjois-Tapiola | – | 4 609 €/m² | 4 576 €/m² | 4 222 €/m² | 232 |
| 02150 Otaniemi | – | – | 4 405 €/m² | – | 11 |
| 02170 Haukilahti | 4 614 €/m² | 4 411 €/m² | 4 097 €/m² | 4 507 €/m² | 127 |
| 02680 Uusmäki | – | – | 4 196 €/m² | 4 334 €/m² | 53 |
| 02250 Henttaa | – | 4 413 €/m² | 4 054 €/m² | – | 33 |
| 02600 Etelä-Leppävaara | 4 081 €/m² | 4 097 €/m² | 4 227 €/m² | 3 929 €/m² | 270 |
| 02330 Saunalahti-Kattilalaakso | 4 580 €/m² | 3 850 €/m² | 4 105 €/m² | 3 863 €/m² | 104 |
| 02230 Matinkylä | 4 668 €/m² | 3 938 €/m² | 3 869 €/m² | 4 426 €/m² | 380 |
| 02610 Kilo | – | 4 136 €/m² | 3 717 €/m² | 3 952 €/m² | 46 |
| 02650 Pohjois-Leppävaara | 4 027 €/m² | 3 897 €/m² | 3 538 €/m² | 3 556 €/m² | 184 |
| 02750 Sepänkylä-Kuurinniitty | – | 3 586 €/m² | 3 292 €/m² | 3 834 €/m² | 59 |
| 02260 Kaitaa | – | 3 179 €/m² | 3 399 €/m² | 4 116 €/m² | 52 |
| 02320 Espoonlahti | 3 336 €/m² | 3 417 €/m² | 3 094 €/m² | 3 403 €/m² | 265 |
| 02210 Olari | 3 594 €/m² | 3 109 €/m² | 2 982 €/m² | 3 146 €/m² | 217 |
| 02780 Kauklahti | – | 3 275 €/m² | 2 612 €/m² | 3 921 €/m² | 114 |
| 02720 Lähderanta | 3 111 €/m² | 2 783 €/m² | 2 765 €/m² | 3 438 €/m² | 62 |
| 02620 Karakallio | 3 057 €/m² | 2 952 €/m² | 2 748 €/m² | 3 247 €/m² | 102 |
| 02940 Lippajärvi-Järvenperä | – | – | 2 735 €/m² | 3 063 €/m² | 114 |
| 02760 Tuomarila-Suvela | – | 2 809 €/m² | 2 664 €/m² | 2 964 €/m² | 148 |
| 02710 Viherlaakso | 3 455 €/m² | 2 652 €/m² | 2 431 €/m² | 3 050 €/m² | 101 |
| 02630 Nihtisilta | – | 2 792 €/m² | 2 375 €/m² | 3 538 €/m² | 43 |
| 02360 Soukka | 3 247 €/m² | 2 400 €/m² | 2 478 €/m² | 3 720 €/m² | 140 |
| 02770 Espoon Keskus | – | 2 262 €/m² | 2 451 €/m² | 3 307 €/m² | 65 |
| 02140 Laajalahti | – | – | – | 4 032 €/m² | 69 |
| 02160 Westend | – | – | – | 4 809 €/m² | 43 |
| 02180 Mankkaa | – | – | – | 3 988 €/m² | 91 |
| 02240 Friisilä | – | – | – | 3 935 €/m² | 28 |
| 02270 Finnoo-Eestinmalmi | – | – | – | 3 528 €/m² | 29 |
| 02280 Malminmäki-Eestinlaakso | – | – | – | 3 445 €/m² | 38 |
| 02300 Nöykkiönpuro | – | – | – | 3 332 €/m² | 14 |
| 02340 Latokaski | – | – | – | 3 218 €/m² | 72 |
| 02660 Lintuvaara | – | – | – | 4 060 €/m² | 26 |
| 02730 Jupperi | – | – | – | 3 584 €/m² | 36 |
| 02740 Bemböle-Pakankylä | – | – | – | 3 341 €/m² | 17 |
| 02810 Gumböle-Karhusuo | – | – | – | 3 295 €/m² | 15 |
| 02820 Nupuri-Nuuksio | – | – | – | 3 839 €/m² | 10 |
| 02920 Niipperi | – | – | – | 3 367 €/m² | 43 |
Tilastokeskus peittää luvun, jos alueella on ollut liian vähän kauppoja. Pienellä kauppamäärällä yksi poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskihintaa paljon, joten vertaa aina myös alueen toteutuneita kauppoja ja asuntojen kuntoa.
Vuokrat Espoossa
Tilastokeskuksen vuokratilasto perustuu pääosin Kelan asumistukirekisteriin ja vuokrataloyhtiöiden tietoihin. Vuokraan sisältyvät erikseen maksettavat vesi- ja lämmitysmaksut, mutta ei sähköä eikä nettiä. Uusilla vuokrasuhteilla tarkoitetaan enintään puoli vuotta sitten alkaneita vapaarahoitteisia vuokrasuhteita. Taulukon luvut ovat ajalta heinä–syyskuu 2026.
| Asunto | Vapaarahoitteinen, €/m²/kk | Uudet vuokrasuhteet, €/m²/kk | Valtion tukema, €/m²/kk |
|---|---|---|---|
| Kaikki | 18,86 € | 18,83 € | 15,49 € |
| Yksiöt | 23,83 € | 23,49 € | 18,71 € |
| Kaksiot | 18,30 € | 18,38 € | 15,67 € |
| Kolmiot ja isommat | 17,10 € | 17,22 € | 14,44 € |
Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat vuodessa 0,1 % vuokraindeksin mukaan. Valtion tukemien asuntojen vuokrat nousivat 1,8 %. Keskineliövuokrat sopivat alueiden ja asuntokokojen vertailuun, mutta muutosta kannattaa seurata vuokraindeksistä. Vuokran korottamisen säännöistä kerrotaan oppaassa vuokrankorotus.
Tyypilliset kuukausivuokrat
| Asunto | Alakvartiili | Mediaani | Yläkvartiili |
|---|---|---|---|
| Yksiö | 678 € | 715 € | 764 € |
| Kaksio | 829 € | 895 € | 969 € |
| Kolmio tai isompi | 1 139 € | 1 250 € | 1 387 € |
Taulukossa ovat vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen kokonaisvuokrat euroina kuukaudessa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä vuokraa: puolet kaksioista maksoi vähemmän kuin 895 € ja puolet enemmän. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 829–969 € kuukaudessa. Vinkit asunnon etsimiseen ovat oppaassa vuokra-asunnon hakeminen, ja asumiskulujen tukemisesta kerrotaan oppaassa yleinen asumistuki.
Mitä asunto maksaa Espoossa: esimerkkejä
Esimerkki keskihinnoilla
- 35 neliön kerrostaloyksiö: velaton hinta noin 147 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 200 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 820 € kuukaudessa.
- 55 neliön kerrostalokaksio: velaton hinta noin 197 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 2 950 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 1 010 € kuukaudessa.
- 75 neliön kerrostalokolmio: velaton hinta noin 273 000 €, varainsiirtovero 1,5 % eli noin 4 100 €, ja vastaavan vuokra-asunnon vuokra uusissa vuokrasuhteissa noin 1 290 € kuukaudessa.
Laskelmat on tehty kertomalla Tilastokeskuksen keskimääräinen neliöhinta asunnon pinta-alalla. Todellinen hinta riippuu sijainnista, kunnosta, taloyhtiön remonteista ja lainaosuudesta.
Asunto-osakkeen ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta hinnasta. Laske oman kauppasi vero varainsiirtoverolaskurilla, ja tarkista lainan kuukausierä oppaasta asuntolaina. Hinta-arvion tueksi kannattaa lukea myös isännöitsijäntodistus ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys.
Vuokratuotto Espoossa
Bruttovuokratuotto on tässä laskettu jakamalla vuoden vuokra (uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokra kertaa 12) kerrostaloasunnon keskimääräisellä neliöhinnalla. Se on karkea vertailuluku. Nettotuotto jää selvästi pienemmäksi, kun vuokrasta vähennetään hoitovastike, tyhjät kuukaudet, korjaukset, vakuutus ja verot.
| Asunto | Neliöhinta | Uusien vuokrasuhteiden vuokra | Bruttovuokratuotto |
|---|---|---|---|
| Kerrostaloyksiö | 4 188 €/m² | 23,49 €/m²/kk | 6,7 % |
| Kerrostalokaksio | 3 579 €/m² | 18,38 €/m²/kk | 6,2 % |
| Kerrostalokolmio+ | 3 646 €/m² | 17,22 €/m²/kk | 5,7 % |
Laske oman kohteesi tuotto vuokratuottolaskurilla. Vuokranantajan verotuksesta kerrotaan oppaassa vuokratulojen verotus ja vuokraamisen käytännöistä oppaassa asunnon vuokraaminen.
Näin luet lukuja
- Velaton hinta: neliöhinnat sisältävät taloyhtiön lainaosuuden. Vertaa myynti-ilmoituksen velatonta hintaa, älä pelkkää myyntihintaa. Ks. velaton hinta.
- Vain vanhat osakeasunnot: tilastossa ovat asunto-osakeyhtiöiden kerrostalo- ja rivitaloasunnot. Uudiskohteet ja omakotitalot eivät ole mukana näissä luvuissa.
- Keskiarvo: neljännesvuosien neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen painotettuja keskiarvoja, vuositiedot ja postinumeroalueet painottamattomia keskiarvoja. Kumpaakaan ei ole tarkoitettu hintamuutoksen laskemiseen, vaan muutos kannattaa katsoa hintaindeksistä. Saman alueen hyväkuntoinen ja remonttia odottava asunto voivat poiketa keskiarvosta paljon.
- Rajaukset: Hitas- ja arava-asunnot sekä hinnaltaan tai pinta-alaltaan poikkeavat kaupat on jätetty pois neliöhinnoista.
- Ennakkotiedot: kuluvan vuoden luvut tarkentuvat, ja lopulliset vuositiedot julkaistaan yleensä seuraavan vuoden ensimmäisen neljänneksen yhteydessä.
- Pienet kauppamäärät: jos kauppoja on vähän, Tilastokeskus peittää luvun tai keskihinta vaihtelee paljon.
Usein kysyttyä
Paljonko asuntojen neliöhinta on Espoossa?
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen painotettu keskimääräinen velaton neliöhinta oli Espoossa heinä–syyskuussa 2026 3 690 €/m² ja rivitaloasuntojen 3 761 €/m². Vuonna 2025 kaikkien kerrostalokauppojen painottamaton keskihinta oli 3 812 €/m².
Ovatko asuntojen hinnat Espoossa laskussa vai nousussa?
Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 4,1 % vuodessa (heinä–syyskuu 2026, ennakkotieto). Lyhyen aikavälin muutokset kannattaa suhteuttaa pidempään kehitykseen, joka näkyy sivun kaaviosta.
Mikä on Espoon kallein postinumeroalue?
Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli korkein alueella 02100 Tapiola, 5 693 €/m². Vertailussa ovat mukana alueet, joilla oli vähintään kymmenen kerrostalokauppaa.
Missä Espoossa asunnot ovat edullisimpia?
Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli alhaisin alueella 02770 Espoon Keskus, 2 360 €/m². Edullinen neliöhinta voi kertoa myös vanhemmasta rakennuskannasta tai tulevista remonteista, joten tarkista taloyhtiön tilanne.
Paljonko kaksion vuokra on Espoossa?
Vapaarahoitteisen kaksion kokonaisvuokran mediaani oli heinä–syyskuussa 2026 895 € kuukaudessa. Puolet kaksioiden vuokrista oli välillä 829–969 €.
Mistä luvut ovat peräisin ja kuinka usein ne päivittyvät?
Hinnat perustuvat Verohallinnon varainsiirtovero- ja huoneistotietoihin, joista Tilastokeskus laskee tilastonsa. Vuokrat perustuvat pääosin Kelan asumistukirekisteriin. Tilastokeskus julkaisee hinnat ja vuokrat neljännesvuosittain ja postinumeroalueiden hinnat kerran vuodessa. Tämä sivu päivitetään uusien tietojen mukaan.
Sisältääkö neliöhinta taloyhtiön lainaosuuden?
Sisältää. Tilastokeskuksen neliöhinnat ovat velattomia, eli niissä on mukana asunnon osuus taloyhtiön lainasta. Myynti-ilmoituksen myyntihinta voi olla paljon pienempi, jos asuntoon kohdistuu lainaosuutta.
Asuntojen hinnat muissa kaupungeissa
Helsinki · Tampere · Vantaa · Oulu · Turku · Jyväskylä · Kuopio · Lahti · Pori · Kouvola · Joensuu · Lappeenranta · Hämeenlinna · Vaasa · Seinäjoki · Rovaniemi · Mikkeli · Kotka · Salo
Lue myös: Asuntojen hinnat ja asunnon hinnan arviointi · Asunnon ostaminen · Ensiasunnon ostaminen · Vuokra-asunnon hakeminen
Lähteet
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat, heinä–syyskuu 2026 (julkaistu 28.10.2026)
- Tilastokeskus: StatFin, osakeasuntojen hinnat, taulukot 15is, 13mx ja 13mu
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat, tilaston dokumentaatio
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat 2026, 3. vuosineljännes (julkaistu 15.10.2026)
- Tilastokeskus: StatFin, asuntojen vuokrat, taulukot 15fa ja 15fc
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat, tilaston dokumentaatio


